Menu
February 2019
M T W T F S S
« Jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Ќе се стимулира побарувачката на тутун и ќе се стабилизира Прилепскиот кобинат

vlada_o

 

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, советничката за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Ленче Николовска и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Јане Станкоски, денеска посетија откупни пунктови за тутун Сокотаб во Кривогаштани и во Тутунскиот комбинат во Прилеп.

Од 22 милони килограми колку  што тежи годинашниот род 80 осто  се  веќе откупени во Македонија и во прилепско – битолскиот произвотствен регион, каде што годинава се произведени 15 милиони килограми тутун , откупот е при крај – беше  констатирано при деншната посета на откупните пунктови за тутун Сокотаб во Кривогаштани и во Тутунскиот комбинат во Прилеп.

Само во Прилеп и Кривогаштани произведени се над  6 милони килограми, досега се откупени 70 отсто, по просечната откупна цена од 209 денари за килограм, а  до година се предвидува  да се зголемуваат и сунвенциите. Спорет информациите од сојузот на здруженијата на тутунопроизводителите исплата за произведениот тутун се врши во рок од  7 дена.

Премиерот Заев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, советничката за земјоделство, шумaрство и водостопанство, Ленче Николовска и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Јане Станкоски, се сретна и разговараше со присутните тутунопроизводители и откупувачи и заеднички беше констатирано дека откупот се одвива солидно, без потешкотии и проблеми и беа нотирани позитивните ефекти од повисоката просечна откупна цена на тутунот, како резултат на дополнителната субвенција за тутунот

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google