Menu
February 2019
M T W T F S S
« Jan    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Трибина на лозарите: Утврдени заклучоци од кои нема отстапување

20180126-5c8f82f5b0b07325c3095cf6dcf109eb

 

Со посебни мерки лозарите да бидат обесштетени од државата за старите долгови од визбите. До јуни годинава подрачната единица на министерството за земјоделство да се произнесе за очекуваните количини на грозје, а визбите за планираните количини за откуп. Цената на килограм грозје да се утврди согласно трошоците за производство и просечната нето плата во земјава. За секој килограм грозје визбите да дадат банкова гаранција или државата да даде гаранции. Ова се заклучоците што лозарите ги донесоа на вечерашнава трибина организирана од новото здружение на лозарите, градоначалникот Митко Јанчев, а на која присуствуваа и претставници на владата, на институции и пратеници од Кавадарци.

Директорот на платежната агенција Николче Бабовски ги информира присутните лозари дека лозарите и овоштарите од Кавадарци и Росоман се први на списокот кои ќе ги добијат субвенциите за 2017 година во најкраток рок.

Советникот за земјоделство во владата, Ленче Николовска нагласи дека револтот на лозарите е оправдан бидејќи проблемите во лозарството се таложеа со години, а производителите беа неми посматрачи. Таа ги информира лозарите дека е изготвен законот за зелена нафта, со кој земјоделците ќе добијат 50 отсто поевтина нафта и оваа мерка ќе биде стартувана во текот на годината .

“Се бориме визбите да ви го исплатат гројето. Ја откочивме исплатата на субвенциите бидејќи исплатата беше закочена од претходната влада. Формиравме комитет со кој ќе раководи премиерот Зоран Заев со цел унапредување на состојбите во земјоделството и никогаш повеќе да нема купени, а не платени производи. Исто така правиме напори да се направи ревизија на кој начин е поделена државната земја“ рече меѓу другото Николовска.

Најчестите прашања од лозарите беа кога ќе им биде платено грозјето од Стефани винарија и Повардарие. Често тие во своите дискусии негодуваа околу манипулациите кои се прават на нивниот грб. Исто така побараа и грозјето како тутунот да биде стратешки производ.

Директорот на инспекторатот за земјоделство Јане Станкоски ги информира присутните лозари дека институциите ја следат состојбата со винарија Стефани. Биле во тек со обидот сопственичката винаријата да ја пререгистрира во Гостивар а виното да го однесе во Валандово. Бидејќи е странски државјанин за неа бил известен и Интерпол.

Свои дискуии и предлози имаа и пратениците Панчо Минов и Весна Пемова. Нагласија дека и нивните заложби се во насока на подобри состојби во лозарството.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google