Menu
August 2019
M T W T F S S
« Jun    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Опасна габа ги напаѓа вишните и модрите сливи во Пехчево и Делчево

Still0412_00008-1

 

Опасна габа ги напаѓа вишните и модрите сливи во Пехчево и Делчево. Присуството на т.н. монелија фруктугенија е регистрирана во модрите сливи во речиси сите овоштарници од овој регион.

Овдешните земјоделци се обиделе габата да ја уништат на повеќе начини, но сите употребени методи, се покажале како јалови.

Според овдешните агрономи, кои со последиците од ова габа  во Пијанечко – Малешевскиот регион, се соочуваат со години, единствено решение е промена на сортите.

Монелија фруктугенија е причина за појава на темни дамки и предвремено трулење на овошјето, што лани резултоираше со отсуство на извоз на модрата слива:

„ Најголемиот извоз минатата година го имавме во Русија. Мора да продолжиме со овој извој и во иднина“ изјави Билјана Талеска, Државнаве  инспекторат за земјоделство.

Ќе успеат ли овоштарите годинава да се справат со опасната габа е прашање. Минатат година, беа произведени околу 5.000 т. модра слива, но одвај 10 % од нив беа откупени. Остатокот, заврши за ракија и џемови, а овоштарите претрпеа огромни загуби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google