Menu
May 2020
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Државен инспекторат за земјоделство: Невистините се наводите на дополнителниот заменик Трипуновски

sapurik

 

Инспекторите на Државниотн инспекторат за земојоделство изминатите  две недели се постојано на терен и вршат контрола на откупот на зелка и други рано градинарски земјоделски производи.

Покрај инспекторите од Струмица, анагажирани се и инспекторите од Скопје и од другите градови на државата.

Досега се извршени преку 70 надзори над откупот на земјоделски производи во Струмичкиот, Валандовскиот и Гевгелискиот регион. Изготвени се повеќе записници, а дел од нив се изготвуваат. Констатирани се одредени неправилности и непочитување  на законите и подзаконски акти кај одредени компании кои се занимаваат со откуп на земјоделски производи  и изречени се повеќе казни, поведени се постапки за порамнување и се изготвуваат и прекршочни пријави. Покрај контролите на откупните пунктови започнати се и детални контроли во седиштата на овие компании на севкупното нивно работење. Сите овие активности се одвиваа интезивно и покрај сложените услови предизвикани од пандемијата.

Овие инспекциски надзори интезивно ќе продолжат и во наредниот период и ќе се спроведуваат неселективно. Сите оние кои ќе ги прекршат прописите ќе бидат санкционирани.

Вчера дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Трипуновски даде изјава во повеќе медиуми дека инспекторите не можел ги види  на терен, што е апсолтна невистина и информирани сме дека тој разговарал веќе со некои откупувачи каде што е извршен инспекциски надзор. Можеме да констатираме дека изнесување на невистини и омаловажување на работата на инспекторите, особено во вакви сложени услови не се потребни. Само да се потсетиме дека вакво негирање на работењето на Државниот инспекторат за земјоделство од Трипуновски беше изнесувано и за време на откупот на тутунот кога беа  откупени  над 99% од договорените количини на тутун по историски највисока цена, при што за време на откуп на тутунот   Државниот инспекторат за земјоделство изврши преку 4.000 инспекциски надзори.

Воедно ја користиме оваа прилика да потенцираме дека според податоците на Царинската управа оваа година се извезени над  21.000 тони зелка. Фитосанитарните инспектори  на Државниот инспекторат за земјоделство ,заедно со вработените во Царинската управа, работеа без прекин до вечерните часови со што се овозможи извозот на зелката и на другите раноградинарски производи да се реализира без било каков засотој.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

koronavirus.gov.mk
vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google