Menu
January 2020
M T W T F S S
« Dec    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Масовно рибокрадење во водите на Дојранското езеро

54432945_2224972507751703_1522467366997327872_n

 

На ден 16 и  17 Март 2019 година, Државниот инспекторат за земјоделство, во координирана акција со МВР од ПС за ГП и ГН – Богородица и ПС за ГП и ГН – Стар Дојран, во водите на Дојранското езеро беа пронајдени 123 рибарски мрежи од различен вид и големина на окца со единечна должина од 50 – 70 метри или вкупна должина од 6150 – 8610 метри и еден Струк ( конец на кој на секој два метри се поставени јадици )во должина од околу 200 метри.

Од мрежите се извадени 5 килограми црвеноперка и 3 килограми караш. Битно е да се напомене дека поголемиот дел од мрежите беше наменет за лов на крап, но во ниту една мрежа не беше констатирано присуството на крап.

Видно беше присуството на голем број спортски риболовци кои ловат од всидрен чамец, но поради немањето на концесионер на Дојранското езеро, согласно законот за рибарство е забранет секаков вид на риболов и против прекршителите ќе бидат превземени соодветни мерки.

Во текот на акцијата, 13 инспектори од Државниот инспекторат за земјоделство,  извршија инспекциски надзор над 8 угостителски објекти кои се лоцирани на Дојранското крајбрежје. Во еден угостителски објект беа  одземени 29 килограми риба од видот крап,поради не поседување на документација за потекло ,  додека во три угостителски објекти надлежните инспектори издадоа Решенија со кои правните субјекти се задолжија да достават  документација за потекло на рибата најдена во нивниот угостителски објект.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google