Menu
February 2020
M T W T F S S
« Jan    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Потпишан протокол за заеднички фитосанитарни контроли на граничниот премин Табановце – Прешево

Со цел подобрување на движењето на граѓаните и трговијата и олеснување на сообраќајот преку државната граница помеѓу Република Северна Македонија и Република Србија, денеска во Скопје беа потпишани засебни протоколи за имплементација на Спогодбата за воспоставување на заеднички контроли на граничниот премин на меѓународен патен сообраќај Табановце ( Р.Северна Македонија )- Прешево ( Р.Србија ), помеѓу надлежните институции на Република Северна Македонија и Републија Србија. Денешното потпишување следува по потпишувањето на Договорот меѓу владите на Република Северна Македонија и Република Србија во Белград на 12 јули за воспоставување на заеднички контроли на граничниот премин за меѓународен патен сообраќај.

На денешното потпишување на протоколите делегациите ги предводеа државните секретари на двете министерства: м – р Магдалена Несторовска и м – р Милослав Миличковиќ.

Првите луѓе на Државниот инспекторат за земјоделство на Република Северна Македонија и Управата за заштита на растенијата при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на Република Србија, Милан Запровски и Небојша Милосавлевиќ, денес го потпишаа Протоколот за контроли во патниот сообраќај на граничниот премин Табановце – Прешево, прв од ваков тип во регионот. Во насока на имплементација на Договорот, потпишувањето на овој Протокол меѓу надлежните институции од двете држави, ќе го утврди начинот на вршење на заедничките гранични контроли, фитосанитарни контроли од страна на инспекциските служби  на граничниот премин за меѓународен патен сообраќај Прешево – Табановце и односот на службените лица од двете страни во спроведувањето на граничните контроли и организациските работи, со цел забрзување на патниот сообраќај, согласно одредбите во Договорот.

 По завршување на останатите формалности, наскоро ќе почне да функционира ‘’One stop shop’’, на ГП Табановце – Прешево.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google