Menu
May 2020
M T W T F S S
« Apr    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Државниот инспекторат во земјоделство: Во услови на пандемија КСС не треба да шири невистини

Во вчерашната емисија ,,Што не е јасно,,  на ТВ Алфа, претставникот на КСС- Конфедерација на слободни синдикати, Благоја Ралковски, помеѓу другото, изјави дека вработените на Државниот инспекторат во земјоделство и инспекторите во истиот не се заштитени и осигурани. Во оваа прилика, сакаме да укажеме дека во услови на панедемија КСС не треба да да шири невистини. Во врска со изјавата на претставникот на КСС сакаме да го изнесеме следното во врска со заштитата во Државниот инспекторат за земјоделство:

  • Сите вработени согласно со одлуките на Владата на Република Северна Македонија, кои се во категорија на заболени од хронично заболувања, кои имаат деца до 10 годишна возраст, бремени жени и останатите категории наведени во одлуките на Владата не доаѓаат на работа и согласно можностите работните обврски ги извршуваат од дома;
  • Направен е распоред за работа кој овозмжува редовно извршување на работни обврски со што помал меѓусебен контакт;
  • Сите вработени кои можат да ги извршуваат работните обврски од дома, како на пример вработените кои работат на ,,ЕХIМ,, системот работат од дома;
  • Се прават вонредни напори за дезинфекција на работните простории и граничните премини во соработка со центрите за јавно здравство;
  • И покрај недостиг на маски и ракавици во рамките на достапноста на истите, се врши повремена набавка и се распределува на вработените исто како и средствата за дезинфекција. Сите инспектори имаат заштитни јакни и заштитни обувки, кои ги користат веќе 10 месеци;
  • Направени се напори да покрај полисите за повреда на работа се обезбедат и времени полиси за сите 96 инспектори за осигурување од ризик согласно законските прописи, а во следниот јавен повик за севкупно осигурување ќе биде обезбедена посебна ставка за осигурување на инспекторите.

Сето ова би требало да му биде  познато на КСС , бидејќи се однесува и за вработените од инспекторатот кои се членови на КСС.

На крајот би сакале да го повикаме КСС доколку е навистина загрижен за вработените во Државниот инспекторат за земјоделство, по примерот на некои други синдикати барем се обиде да се вклучи во обезбедување на заштина опрема.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

koronavirus.gov.mk
vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google