Menu
March 2020
M T W T F S S
« Feb    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
exim
aloinspred
aloinspgr
spodeli_mislenje

Соработката помеѓу Програмата за олеснување на трговијата на Групацијата на Светската Банка (World Bank Group’s Trade Facilitation Program) и Државниот инспекторат за земјоделство во врска со спроведување на фитосанитарна инспекција  базирана на анализа на  ризик започна во текот на 2019 година. Како резултат на оваа соработка, веќе се изработени стандардни оперативни процедури за спроведување на фитосанитарна инспекција  при увоз, извоз, како и ре-експорт, како и при земање мостри. Во рамките на оваа активност е предвидена и категоризација на пратките од растенија, растителни производи согласно ризикот кои тие го претставуваат за растенијата во државата. Поради тоа на ден 28.02.2020 година во просториите на ДИЗ, беше организирана Работилница на која беа презентирани добиените резултати и користената метологија за категоризација на пратките од страна на г-дин Јацек Жандарски, ЕУ експерт од областа на фитосанитарна политика. Со категоризацијата на пратките ќе се утврди зачестеноста на спроведување на фитосанитарна инспекција на пратките со висок, среден и низок ризик, со што на  дефинираните производи со висок ризик ќе се даде приоритет од страна на фитосанитарната инспекција. На работилницата пригоден збор зема и директорот на Државниот инспекторат за земјоделство, Проф.  д–р Зоран Шапуриќ,  кој го истакна значењето на соработката со (World Bank Group’s Trade Facilitation Program) за фитосанитарната инспекција, како и тоа дека целта на оваа соработка е зголемување на ефикасноста, ефективноста, како и униформно спроведување на фитосанитарна инспекција на граничните премини и во внатрешноста на земјата, со цел заштита на растенијата во државата од директните и индиректните ефекти на нови интродуцирани штетници и болести. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vladanarm
wg2x125b
wg3x125
1b
wg5x125
wg6x125
wg7x125
wg8x125
c99 shell hacklink istanbul evden eve nakliyat hacklink Google
hacklink nedir hacklin seo ve hacklinkin faydaları hacklink hacklink satış hacklink panel hacklink al hacklink seo evden eve nakliyat bmw yedek parça mercedes yedek parça seo nedir seo analiz googlede üst sıraya çıkmak gibi kesin sonuçlarla seo çalışmasında kaliteli hizmet veren hacklink adresi www.profseo.co dur.evden eve nakliyat böcek ilaçlama paykasa paykasa bozdurma aradığınız bütün kelimeler sadece burda. instagram takipçi hilesi bypass shell wso shell hacklink satış hacklink panel wso shell hacklink hacklink hacklink al hacklink seo nedir Google